fbpx
Soccer Facility 14562 I-45 South, Conroe, Texas 77384
713-231-6712
NEWS   
Twitter
Facebook
Youtube

WEATHER UPDATE:

Tournament cancelled due to ongoing rain and lightning in our area, new date will be Saturday, January 16th. Please in touch with Michiel van de Heijning if your team can or cannot play on the new date. Additional teams are welcome to sign up, which can be done here.

Schedule, scores and standings for our annual 3v3 Dutch Lions FC Cup can be found below. Please check back during the 3v3 tournament as results and standings will be updated here (every hour). Please report any errors to the Tournament Director Michiel van de Heijning at m.vandeheijning@hdlfc.com or 713-498-4407.

You can find the rules for the 2020 edition here: 3v3 Tournament Rules – Fall 2020

Schedule U9/U10 Gold Division (2012/2011)

Game # Time Home Team Home Score Away Score Away Team Field Referee
1 8:30am Warriors 3 0 The Nutmeggers Field 1 Sebastian Menendez
2 9:00am Challenge United 2011 Red 7 7 2012 Legends Field 1 Sebastian Menendez
3 9:30am Winter Blasters 0 10 Dutch Army Field 1 AJ Emmons
4 10:00am Warriors 9 4 Challenge United 2011 Red Field 1 AJ Emmons
5 10:30am Winter Blasters The Nutmeggers Field 1 Thomas Roling
6 11:00am Dutch Army 2012 Legends Field 1 Thomas Roling
7 11:30pm Warriors Winter Blasters Field 1 Thomas Roling
8 12:00pm Dutch Army Challenge United 2011 Red Field 2 Sebastian Menendez
9 12:00pm 2012 Legends The Nutmeggers Field 4 Jared Perusich
10 12:30pm The Nutmeggers Challenge United 2011 Red Field 1 Sebastian Menendez
11 1:00pm 2012 Legends Winter Blasters Field 1 AJ Emmons
12 1:30pm Warriors Dutch Army Field 1 Thomas Roling
Playoffs
Game # Time Home Team Home Score Away Score Away Team Field Referee
41 2:30pm Number #1 seed Number #2 seed Field 1 Thomas Roling

Standings U9/U10 Gold Division

Ranking U9/U10 Gold GP PTS GF GA GD
1 Warriors 2 6 12 4 8
2 Dutch Army 1 3 10 0 10
3 2012 Legends 1 1 7 7 0
4 Challenge United 2011 Red 2 1 11 16 -5
5 The Nutmeggers 1 0 0 3 -3
6 Winter Blasters 1 0 0 10 -10

——————————————————————————————————————————————————————————————–

Schedule U9/U10 Silver Division (2012/2011)

Game # Time Home Team Home Score Away Score Away Team Field Referee
13 8:30am Challenge United 2011 White 10 0 Katy Stars Field 2 Jared Perusich
14 9:00am Katy Stars 1 3 Dutch Lions U10 Mejia Field 2 Jared Perusich
15 9:30am Dutch Lions U10 Mejia 2 10 Challenge United 2011 White Field 2 David Giron
16 10:00am Katy Stars 3 6 Challenge United 2011 White Field 2 David Giron
17 10:30am Dutch Lions U10 Mejia Katy Stars Field 2 Jared Perusich
18 11:00am Challenge United 2011 White Dutch Lions U10 Mejia Field 2 Jared Perusich
Playoffs
Game # Time Home Team Home Score Away Score Away Team Field Referee
42 12:30pm Number #1 seed Number #2 seed Field 2 David Giron

Standings U9/U10 Silver Division

Ranking U9/U10 Silver GP PTS GF GA GD
1 Challenge United 2011 White 3 9 26 5 21
2 Dutch Lions U10 Mejia 2 3 5 11 -6
3 Katy Stars 3 0 4 19 -15

——————————————————————————————————————————————————————————————–

Schedule U11/U12 Gold Division (2010/2009)

Game # Time Home Team Home Score Away Score Away Team Field Referee
19 8:30am Pearland SC 09B 2 6 Messi’s Messers Field 3 Thomas Roling
20 9:00am Cosmos 10 1 Legends of Dutch Lions Field 3 Thomas Roling
21 9:30am Pearland SC 09B 0 10 Cosmos Field 3 Sebastian Menendez
22 10:00am Legends of Dutch Lions 2 10 Messi’s Messers Field 3 Sebastian Menendez
23 10:30am Pearland SC 09B Legends of Dutch Lions Field 3 AJ Emmons
24 11:00am Messi’s Messers Cosmos Field 3 AJ Emmons
Playoffs
Game # Time Home Team Home Score Away Score Away Team Field Referee
43 12:00pm Number #1 seed Number #4 seed Field 3 Thomas Roling
44 12:30pm Number #2 seed Number #3 seed Field 3 Sebastian Menendez
45 1:15pm Winner #1 vs #4 seed Winner #2 vs #3 seed Field 3 AJ Emmons

Standings U11/U12 Gold Division

Ranking U11/U12 Gold GP PTS GF GA GD
1 Cosmos 2 6 20 1 19
2 Messi’s Messers 2 6 16 4 12
3 Pearland SC 09B 2 0 2 16 -14
4 Legends of Dutch Lions 2 0 3 20 -17

——————————————————————————————————————————————————————————————–

Schedule U11/U12 Silver Division (2010/2009)

Game # Time Home Team Home Score Away Score Away Team Field Referee
25 8:30am Raptors 1 4 Thunder FC Field 4 David Giron
26 9:00am Thunder FC 7 1 Challenge United Predator Field 4 David Giron
27 9:30am Challenge United Predator 4 0 Raptors Field 4 Jared Perusich
28 10:00am Thunder FC 10 1 Raptors Field 4 Jared Perusich
29 10:30am Challenge United Predator Thunder FC Field 4 David Giron
30 11:00am Raptors Challenge United Predator Field 4 David Giron
Playoffs
Game # Time Home Team Home Score Away Score Away Team Field Referee
46 12:30pm Number #1 seed Number #2 seed Field 4 Jared Perusich

Standings U11/U12 Silver Division

Ranking U11/U12 Silver GP PTS GF GA GD
1 Thunder FC 3 9 21 3 18
2 Challenge United Predator 2 3 5 7 -2
3 Raptors 3 0 2 20 -18

——————————————————————————————————————————————————————————————–

Schedule U13/U14 & U15/U16 Gold Division (2008/2007 & 2006/2005)

Game # Time Home Team Home Score Away Score Away Team Field Referee
31 8:30am Alianza Futbol Academy 4 7 Aztecs Field 5 AJ Emmons
32 9:00am Galacticos 9 3 Little Mexico Field 5 AJ Emmons
33 9:30am Cuarnavaca 6 9 Aztecs Field 5 Thomas Roling
34 10:00am Alianza Futbol Academy 1 10 Galacticos Field 5 Thomas Roling
35 10:30am Cuarnavaca Alianza Futbol Academy Field 5 Sebastian Menendez
36 11:00am Little Mexico Aztecs Field 5 Sebastian Menendez
37 11:30pm Little Mexico Cuarnavaca Field 5 AJ Emmons
38 12:00pm Aztecs Galacticos Field 5 AJ Emmons
39 12:30pm Little Mexico Alianza Futbol Academy Field 5 Thomas Roling
40 1:00pm Galacticos Cuarnavaca Field 5 Sebastian Menendez
Playoffs U13/U14
Game # Time Home Team Home Score Away Score Away Team Field Referee
47 1:30pm Number #1 seed Number #2 seed Field 5 Sebastian Menendez
Playoffs U15/U16
Game # Time Home Team Home Score Away Score Away Team Field Referee
48 2:00pm Number #1 seed Number #2 seed Field 5 AJ Emmons

Standings U13/U14 & U15/U16 Gold Division

Ranking U13/U14 & U15/U16 GP PTS GF GA GD
1 Galacticos 2 6 19 4 15
2 Aztecs (U14) 2 6 16 10 6
3 Cuarnavaca 1 0 6 9 -3
4 Little Mexico (U14) 1 0 3 9 -6
5 Alianza Futbol Academy 2 0 5 17 -12

——————————————————————————————————————————————————————————————–